Religie - Forum

[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
  • Pagina 1 din 2
  • 1
  • 2
  • »
Forum » Teme diverse de discutii » Hrana pentru suflet » Religie
Religie
_marrya_Data: Miercuri, 23 Ian 2013, 15:26 | Mesaj # 1
Soldat
Grup: Blocat
Premii: 0
Reputaţie: 0
Stare: Offline
Dupa cum am promis, am sa pun aici novena care pe mine personal m-a ajutat mereu. atata timp cat am tinut-o cu speranta si ardoare rezultatele nu au intarziat sa apara. eu sper si va doresc ca si voua sa vi se intample acelasi lucru de cate ori veti avea nevoie.Doamne ajuta!

http://viataperfecta.blogspot.co.uk/

gabitzaData: Luni, 28 Ian 2013, 12:40 | Mesaj # 2
General-colonel
Grup: iFUmator
Premii: 2
Eu, de cateva luni, am inceput sa citesc Biblia!...poate ca unii dintre voi veti spune: "numai acum?"...da, cam tarziu, daca ma uit in buletin!...dar, mai bine mai tarziu, decat niciodata!
Pentru cei care doresc sa citeasca, voi posta cate ceva!

...suntem pe un forum unde dorim sa ajutam si sa fim ajutati sa spunem stop fumatului!...voi incerca sa selectez din ceea ce citesc, legat de tema principala si legat de viata noastra, in general.

Proverbele:
3-27
"Nu opri o binefacere celui ce are nevoie de ea, cand poti s-o faci."

3-28
"Nu zice aproapelui tau: "du-te si vino iarasi; iti voi da maine!", cand ai de unde sa-i dai."

sa ajutam, daca vrem si daca putem!...si s-o facem astazi, cand ni se cere ajutorul; nu maine, nu poimaine!

gabitzaData: Luni, 28 Ian 2013, 12:51 | Mesaj # 3
General-colonel
Proverbele:
4-7;8.
"Iata inceputul intelepciunii: dobandeste intelepciunea si, cu tot ce ai, dobandeste priceperea.
Inalta-o, si ea te va inalta; ea va fi slava ta daca o vei imbratisa."

gabitzaData: Luni, 28 Ian 2013, 13:41 | Mesaj # 4
General-colonel
Proverbele:

8:13
"Frica de Domnul este urirea raului; trufia si mandria, purtarea rea si gura mincinoasa, iata ce urasc eu."

9:7
"Cel ce mustra pe un batjocoritor isi trage dispret si cel ce cauta sa indrepte pe cel rau se alege cu ocara."

9:8
"Nu mustra pe cel batjocoritor, ca sa nu te urasca; mustra pe cel intelept, si el te va iubi!"

9:12
"Daca esti intelept, pentru tine esti intelept; daca esti batjocoritor, tu singur vei suferi."

...oare nu am intalnit si noi astfel de cazuri?...va amintiti, fetelor?...cred ca da! nu a trecut chiar atat de mult timp...

marryaData: Luni, 28 Ian 2013, 14:10 | Mesaj # 5
--------AVANSATI-------neFUmatoare de peste 3 luni
Premii: 1
Reputaţie: 1
Sa fiu sincera de multe ori am inceput sa citesc Biblia, insa e greu de inteles. Cel putin pentru mine.poate nu sunt eu pregatita suficient ca sa o pot intelege asa cum trebuie. :)

Dacă aș fuma doar una aș fi inapoi de unde am plecat...Când m-am lăsat am vrut cu disperare să ajung unde sunt azi

marryaData: Duminică, 03 Feb 2013, 10:47 | Mesaj # 6
Stii, stau si ma gandesc. Ar fi minunat sa existe doar iubire... E cel mai simplu lucru de facut si in acelasi timp cel mai greu 007sad

Dacă aș fuma doar una aș fi inapoi de unde am plecat...Când m-am lăsat am vrut cu disperare să ajung unde sunt azi

gabitzaData: Duminică, 03 Feb 2013, 10:56 | Mesaj # 7
General-colonel
008xok

miraData: Miercuri, 13 Mar 2013, 23:48 | Mesaj # 8
General-locotenent
Habemus papam! 017blue-yes-text

jainaData: Miercuri, 13 Mar 2013, 23:53 | Mesaj # 9
General-locotenent
Grup: Administrator
acum poti sa te lasi de fumat, linistita 001fun

miraData: Miercuri, 13 Mar 2013, 23:58 | Mesaj # 10
General-locotenent
As ziceam si eu! 008tears 008tears 008tears

marryaData: Joi, 14 Mar 2013, 21:24 | Mesaj # 11
Nu e Off topic. Discutia era cu papamus, si eu plecasem la sf lumii 001fun

Normal ca si eu cred ca si acest sf al lumii se incadreaza la Religie.
In viziunea mea sf lumii va fi atunci cand ne vine sorocu' la fiecare. De cate ori cand suntem sfasiati de durere, de necazuri, nu avem impresia ca vine sf pt noi??
In orice caz, un lucru e cert: Viata e de cele mai multe ori in mainiile noastre. Cum ne-o facem asa o avem. Ca avem probleme, necazuri, dezamagiri este normal sa le avem. Altfel am ramane prosti, si nu am evolua nici ca specie , nici ca intelect. Toate s-au invatat mai mult sau mai putin din greseli... De cate ori am fost sfatuiti sa nu facem anumite lucruri care ne-ar fi salvat poate de la multe lacrimi.... Am facut ce ne-au sfatuit altii.... Nu prea.... Am incercat, pana am dat de greu... Am gresit, insa asa am mers mai departe...asa am invatat mai multe de la viata... Asa devii independent. Cand gresesti, si cand incerci.

marryaData: Joi, 14 Mar 2013, 22:35 | Mesaj # 12
Exact ramo... Ai mare dreptate. El este langa noi.... Stii, noua oameniilor ne place sa ne complicam... Si ce ne mai place inca. Uneori avem impresia ca totul s-a sfarsit, ca nu mai avem cum sa o scoatem la capat... Le-am incercat pe toate, si clar: nu mai e nici o iesire.... Si ce facem... Lasam toaate in voia Domnului... Si culmea, ca atunci vine rezlolvarea.
Ideea este ca nu percepem ca nu putem face nimic singuri in aceasta viata, fara El, decat cand nu mai avem nici o scapare lumeasca.
Si culmea, ca tot prin scapare lumeasca scapam. Pt ca Dumnezeu lucreaza prin oameni, prin cele lumesti. Exact atunci ne trimite salvarea noastra cand credem mai putin.
E in firea omeneasca sa gresim. De multe ori m-am intrebat ce caut eu aici, in lumea asta? Care e scopul meu? Ca nu mi se pare asa de importanta viata mea pt cineva anume. De multe ori am crezut ca viata este ca un teatru de papusi, unde noi oamenii suntem niste simple marionete. Insa cand am fost pusa in situatia sa pierd pe cineva drag, mi-am dat seama cat de importanta e viata. Cat de mult conteaza sa ai familie, prieteni.... cat de frumoasa poate fi aceasta viata. Nu cunoastem scopul, insa am primit-o in dar. Si darul se tine curat, e semn de iubire...E pretuit.

miraData: Duminică, 17 Mar 2013, 00:52 | Mesaj # 13
General-locotenent
Joi...la 2! 001fun 001fun 001fun

gabitzaData: Duminică, 17 Mar 2013, 10:34 | Mesaj # 14
General-colonel
Citat (mira)
Joi...la 2!

... 009confusion ...anul asta???... 009confusion ............................................. 001fun

Mesajul a fost editat de către gabitza - Duminică, 17 Mar 2013, 10:35

jainaData: Marţi, 19 Mar 2013, 00:23 | Mesaj # 15
General-locotenent
Grup: Administrator
astazi a inceput Postul Mare. eu va doresc sa aveti o perioada premergatoare sarbatorii de Sf. Pasti, plina de iubire si iertare fata de ceilalti, o perioada in care sa fim mai buni, o perioada a impacarilor cu altii dar si cu noi insine...

va doresc multa liniste si fericire spirituala absoluta!

Forum » Teme diverse de discutii » Hrana pentru suflet » Religie
  • Pagina 1 din 2
  • 1
  • 2
  • »
Căutare: