Biblioteca - Forum

[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
  • Pagina 1 din 2
  • 1
  • 2
  • »
Forum » Teme diverse de discutii » Hrana pentru suflet » Biblioteca
Biblioteca
marryaData: Joi, 31 Ian 2013, 20:20 | Mesaj # 1
--------AVANSATI-------neFUmatoare de peste 3 luni
Grup: iFUmator
Premii: 1
Reputaţie: 1
Stare: Offline
M-am gandit sa deschid acest topic pentru a ne mai limpezi ganduriile cu cate o carte. Ma gandesc sa venim cu idei de carti, pe care le-ati citi... Tare mult as aprecia daca ar fi in format PDF ca sa le pot citi pe telefon. Stiu ca o carte e o carte. Are mirosul, simtul diferit, insa avand in vedere ca la munca cand nu am de lucru as putea citi ceva, e mai simplu sa citesc de pe telefon. Astept sugestii. Imi plac toate tipuriile de carti, deci nu va sfiiti 02

Dacă aș fuma doar una aș fi inapoi de unde am plecat...Când m-am lăsat am vrut cu disperare să ajung unde sunt azi

RamonescuData: Vineri, 01 Feb 2013, 18:53 | Mesaj # 2
General-maior
Premii: 0
Reputaţie: 0
may,eu va zic ce am terminat de citit in ultima vreme...da`tineti-va bine ,sa nu "lesinati" 008rasete2 Am re re re citit ...ION de L.Rebreanu,asta e a 3 oara in ultimii 20 de ani....Imi place Rebreanu... 002smile si momentan am inceput "Zbor deasupra unui cuib de cuci"(trista rau,insa e foarte interesanta)de Ken Kessey.Am mai citit-o acum cativa ani,muuulti ani de atunci dar nu-mi mai aduc aminte aproape nimic din ea,doar vag...
Eu citesc seara cand ma pun in pat(nu in fiecare seara,ce-i drept),insa pentru mine,o seara fara lectura,parca nu e "completa"si ma ajuta sa dorm bine....dar problema mea e ca nu pot sa citesc incontinuu pana adorm acelasi lucru,asa ca alternez...
Si eu sunt curioasa,voi ce mai cititi?
PS:Marry,daca vrei ceva fain ,si bine scris iti recomand deocamdata cartile surorilor de Bronte,ai citit?Tocmai mi-am adus aminte de "Vilette","Jane Eyre"de Charlotte Bronte..."La rascruce de vanturi", "Agnes Grey",de Anne Bronte ....super faine...sau "Femeia in alb" de W.Collins,iti garantez ca toate sunt suuuper!Pe ultima chiar o sa o recitesc dupa ce termin actuala...

Mesajul a fost editat de către Ramonescu - Vineri, 01 Feb 2013, 19:02

RamonescuData: Vineri, 01 Feb 2013, 20:02 | Mesaj # 3
General-maior
002smile Am vrut neaparat sa mai spun despre o carte care pe mine m-a impresionat foarte mult,este "Castelul palarierului" de AJ Cronin...si pe asta am citit-o de 2 ori si nu cred ca m-ar plictisi daca as mai citi-o odata,e suuuuper....Si,ar fi inca o "tona",mda,de carti am uitat sa spun ,am o obsesie si cu astea,insa nu le-am mentionat fiindca eu consider ca sunt bani "bine investiti"...si nu am nicio "remuscare"si nici scandalul in toi cu al meu "consort" 001fun

magdutzaData: Vineri, 01 Feb 2013, 21:44 | Mesaj # 4
General-maior
Citat (Ramonescu)
"Zbor deasupra unui cuib de cuci"(

si mie mi-a placut! si tot acum nu mai stiu cati ani am citit-o, trebuie recitita 003kiss ramo!
si o carte care mi-a placut mult de tot, cu un subiect interesant, greu de uitat e "PAPILLON" ! o pot reciti la infinit!

marryaData: Vineri, 01 Feb 2013, 21:48 | Mesaj # 5
Multumesc fetelor. Mi-ati dat idei geniale. Am stiut eu de ce deschid topicul asta... 003kiss

Dacă aș fuma doar una aș fi inapoi de unde am plecat...Când m-am lăsat am vrut cu disperare să ajung unde sunt azi

RamonescuData: Sâmbătă, 02 Feb 2013, 01:03 | Mesaj # 6
General-maior
Citat (magdutza)
si o carte care mi-a placut mult de tot, cu un subiect interesant, greu de uitat e "PAPILLON" ! o pot reciti la infinit!
Pe asta nu o am "la colectie"si nici n-am citit-o,de cine e scrisa?
Eu n-am somn fetelor ,a dat iarasi gripa in al meu,e "smiorcait" si acum sforaie de se zguduie toti peretii,ca nu poate sa respire cum trebuie 005angry asa ca m-am "mutat"in alta camera.
Si daca tot sunt aici,mi-a venit ideea sa scriu un TOP 5(al meu) pentru cartile care ,dupa parerea me,merita citite,si REcitite,no matter what,desi a fost foarte greu sa fac topul.
1."Camasa lui Christos",Loyd C.Douglas
2."Crima si pedeapsa",Dostoyevsky
3."Mizerabilii" V.HUgo
4."Castelul Palarierului",AJ Cronin
5.Hm,aici e greu sa ma hotarasc,pe cine sa pun eu pe locul 5?Hai sa-l pun pe "Fiul Risipitor "Radu Tudoran
Hai sa fac un top 7!
6."Ion" L.Rebreanu
7."Mara",Ioan Slavici,dar si "Moara cu Noroc", 001fun
Si mai era o carte super tare ,"Talida",dar asta nu mai stiu de cine e scrisa(scriitor roman),si nu pot sa rascolesc acum noaptea prin Biblio,sa ma uit...revin maine.
Ohooo,si cate ar mai fi,dar asta inseamna sa lungesc topul,destul pentru azi 001fun
LE.Cea mai "naspa"carte pe care a citit-o pana acum mi s-a parut:
"Maestrul si Margerita",de Bulgakov 013rolleye si pe care nu as mai reciti-o nicioadata!

Mesajul a fost editat de către Ramonescu - Sâmbătă, 02 Feb 2013, 01:09

magdutzaData: Sâmbătă, 02 Feb 2013, 15:36 | Mesaj # 7
General-maior
Citat (Ramonescu)
"PAPILLON" de cine e scrisa?

Henry Charriere...e un roman autobiografic, absolut superb!
de la dostoievski mi-a placut enorm "IDIOTUL"

jainaData: Duminică, 03 Feb 2013, 20:38 | Mesaj # 8
General-locotenent
Grup: Administrator
Muntele vrajit de Thomas Mann... o gasesti si online

Vizionati si ecranizarea cartii "Zbor deasupra unui cuib de cuci" un film de Oscar, cu Jack Nicholson....adauga ceva mai multa emotie si culoare cartii....un film pe care il vizionam inainte de '89, in renumitele serate de "video", unde ne intalneam, inchiriam un video si celebrele casete traduse de tipa aia cu voce groasa....(pisici! nu-mi vine in minte acum)....Doamne, cred ca am vazut si revazut "Iisus din Nazareth" si "Zbor deasupra unui cuib de cuci" de zeci de ori...mi s-a facut dor de filmul asta, o sa caut sa-l descarc.

am uitat sa adaug, norii de fum de tigara din timpul "serilor de video" 015wink

magdutzaData: Duminică, 03 Feb 2013, 21:25 | Mesaj # 9
General-maior
Citat (jaina)
tipa aia cu voce groasa

daaaa, irina margareta nistor !
003kiss de film, am sa-l caut si eu!

RamonescuData: Duminică, 03 Feb 2013, 22:34 | Mesaj # 10
General-maior
Citat (jaina)
Thomas Mann

Wow ,ce idee faina...Pe asta l-am avut in scoala prin clasa XI la "Literatura Universala",insa nici sa "ma tai",nu mai stiu ce am citit de el...fiindca l-am citit "obligat fortat"... 001fun

RamonescuData: Luni, 04 Feb 2013, 07:34 | Mesaj # 11
General-maior
Citat (jaina)
cred ca am vazut si revazut "Iisus din Nazareth
Au fost muuulte filme cu Isus,insa SINGURUL pe care l-am vizionat de n-spe mii de ori si care mi s-a parut cel mai reusit,a fost cel cu actorul ala ...cred ca Robert Powell il chema(atata mi-am "stors"creierii aseara sa-mi aduc aminte numele actorului,insa nu stiu sigur ca asta e,poate imi spuneti voi fetelor?)Se "zvonea"la un moment dat ca ,cica,actorul asta ar fi "luat-o pe ulei"dupa filmari,fiindca atat de "in serios si bine"a jucat rolul,incat,dupa filmari,se credea insusi "Isus"...
Da,am mai vazut si "ultima versiune",nu-mi mai aduc aminte titlul filmului,a fost regizata de Mel Gibson parca...insa nu mi-a placut deloc!Tin minte ca am fost cu vreo 4 prietene, la cinema,si dupa film ne-a "luat groaza"pe toate.Era iarna,cred ca tot asa,prin ianuarie,februarie...nu mai stiu exact si cand am iesit de la film era un intuneric ,de "sa-l tai cu (,)cutitul".Una din noi era si mai "ingrozita",deoarece era singura acasa,si atat a insistat sa mergem toate sa dormim la ea in noaptea aia (si asa era vineri seara)...mai statea si la o casa cu o curte imensa,de unde "sareai"un gard si intrai direct intr-o padure cu brazi ....Cand am ajuns la ea,ne-am repezit toate "buluc"pe usi"(avea usa dubla la intrare)fara sa ne mai uitam in "stanga si-n dreapta",si ne-am "baricadat",dar nu asa...pe langa alea doua usi,am mai "zavorat"vreo 2,pana am ajuns la bucatarie...Si acolo ne-am "petrecut"toata noaptea ,la lumina de "neon",si povestind fiecare impresii despre film ,si povesti "de toata groaza"... 001fun De parca nu eram "ingrozite"destul...ce ti-e si omul! 001fun
LE.am uitat sa spun ca ,atunci cand am intrat in curte ,isi mai "cantau"si cateva bufnite,"trilul",buhuuuuhuuuuuuuu,(bine,e normal aici ,iarna se aud mereu)....brrrrrrrrrrr....

Mesajul a fost editat de către Ramonescu - Luni, 04 Feb 2013, 07:43

marryaData: Marţi, 05 Feb 2013, 13:20 | Mesaj # 12
La indemnul vostru am inceput sa citesc "zbor deasupra unui cuib de cuci" 002smile .... E interesanta... 012yes

jainaData: Marţi, 05 Feb 2013, 15:12 | Mesaj # 13
General-locotenent
Grup: Administrator
ma bucur...dar, musai dupa ce o termini, vizioneaza si filmul! Jack Nicholson isi joaca bestial rolul!

eu nu mai am timp de citit 011no ultima carte citita, Muntele vrajit, de-abia, de-abia am reusit s-o termin in......aproape 2 ani!!! 007sad
poate la pensie sa le citesc nepotilir 001fun

miraData: Marţi, 05 Feb 2013, 22:07 | Mesaj # 14
General-locotenent
Citat (jaina)
eu nu mai am timp de citit ........
poate la pensie sa le citesc
Nici eu n-am timp, cu speranta ca...la pensie...da,da! Mama mea, toata viata ei si-a dorit sa aiba timp sa citeasca tot ce a adunat de-a lungul vietii, o biblioteca imensa. Dupa ce s-a pensionat, au aparut alte probleme, abia daca a reusit sa citeasca jumatate din ce si-a propus! Deci......nu lasa pe maine.....daca AI TIMP!

marryaData: Marţi, 05 Feb 2013, 22:21 | Mesaj # 15
Am eu timp... Va dau si voua daca vreti. ... 002smile

Forum » Teme diverse de discutii » Hrana pentru suflet » Biblioteca
  • Pagina 1 din 2
  • 1
  • 2
  • »
Căutare: