Ce gatim azi? - Pagina 3 - Forum

[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
Forum » Teme diverse de discutii » Stil de viata » Ce gatim azi?
Ce gatim azi?
RamonescuData: Duminică, 03 Feb 2013, 10:17 | Mesaj # 31
General-maior
Grup: iFUmator
Premii: 0
Reputaţie: 0
Stare: Offline
Citat (jaina)
off topic: "cordon bleu"...de ce le spuneti voi "gordoane

Janos,aici asa am vazut ca le spune,ca sa fiu sigura am cautat acum online retete in de ,si am vazut ca scria "gordon"dar si cordon... 010fear Da,imi aduc aminte ca la noi le spunea "cordon" 009confusion
lE.asa scrie si pe listele de menu in restaurante si pe pungi..."gordon"
Mi-au iesit "trasnet",primele doua le-am "ratat", 001fun dar restul ,cica au iesit faine,multumesc Gabitzoi 003kiss
LE. EX:kochbar.de "Gordon bleu Rezept"

Mesajul a fost editat de către Ramonescu - Duminică, 03 Feb 2013, 11:03

RamonescuData: Duminică, 03 Feb 2013, 10:36 | Mesaj # 32
General-maior
Si eu cred ca corect e "Cordon",atunci de ce scriu astia peste tot "gordon"?mai ales la retete din at!!

gabitzaData: Duminică, 03 Feb 2013, 10:44 | Mesaj # 33
General-colonel
Premii: 2
...deci ai facuuuuut!...scuze, acum am vazut!... 003kiss

marryaData: Duminică, 03 Feb 2013, 17:12 | Mesaj # 34
--------AVANSATI-------neFUmatoare de peste 3 luni
Premii: 1
Reputaţie: 1
Azi fac traditionala supa de pui, si carnita cu piuree de cartofi.

Dacă aș fuma doar una aș fi inapoi de unde am plecat...Când m-am lăsat am vrut cu disperare să ajung unde sunt azi

jainaData: Duminică, 03 Feb 2013, 20:02 | Mesaj # 35
General-locotenent
Grup: Administrator
Citat (Ramonescu)
atunci de ce scriu astia peste tot "gordon"?mai ales la retete din at!

sa ne spuna experta en francais...de ce se face des confuzia asta, chiar si la noi

jainaData: Duminică, 03 Feb 2013, 20:06 | Mesaj # 36
General-locotenent
meniu facut de sot:

• ciorba de os de porc, acrita cu zeama de varza murata cu sfecla rosie (are culoarea vinului rose), si cu frunze de varza
  • pui la tava cu ciuperci si usturoi, piure de cartofi, gogosari

RamonescuData: Duminică, 03 Feb 2013, 22:28 | Mesaj # 37
General-maior
010fear Wow Janos,sotul tau GATESTE?asta da,dom-le!al meu stie doar oua ochiuri si "teitei cu lapte" 001fun

jainaData: Duminică, 03 Feb 2013, 22:43 | Mesaj # 38
General-locotenent
da, gateste.....doar cand are CHEF 005angry ...si dupa aia, curat bucataria 3 zile 005angry

RamonescuData: Luni, 04 Feb 2013, 06:59 | Mesaj # 39
General-maior
Fetelor ,n-am avut timp suficient aseara sa va "dau in vileag"reteta UNICAT ,de "taietei cu lapte"a sotului meu(intentionat am pus taieteii in ghilimele 001fun )Deci,in primul rand ,pentru el,este o "mancare de detox",pe care o serveste cand "deja e satul de toate "si-i mai da o pauza "organismului,sa se regenereze" 001fun
Ia o jumate de punga de spagetti,(in viziunea lui:spagettti=tot taietei 001fun )le rupe in doua si le aseaza intr-o oala,peste care pune apa rece si o pune la fiert!
Prima oara cand am vazut cum fierbe el spagetti ,am ramas 010fear :"Tu asa fierbi spagetti???",el:"da,ce???nu tot fierte iasa in final??" 001fun spune-i asta unui italian 008rasete2
Apoi,dupa ce sunt "terci",le scurge de picaturile de apa care au mai ramas,pune o tona de zahar peste si toarna niste lapte 013rolleye

Mesajul a fost editat de către Ramonescu - Luni, 04 Feb 2013, 07:10

miraData: Luni, 04 Feb 2013, 23:53 | Mesaj # 40
General-locotenent
008laughing

marryaData: Marţi, 05 Feb 2013, 22:55 | Mesaj # 41
--------AVANSATI-------neFUmatoare de peste 3 luni
Premii: 1
Reputaţie: 1
008hearty-laugh 001fun 001fun 001fun

Dacă aș fuma doar una aș fi inapoi de unde am plecat...Când m-am lăsat am vrut cu disperare să ajung unde sunt azi

RamonescuData: Sâmbătă, 09 Feb 2013, 12:48 | Mesaj # 42
General-maior
Curcan la cuptor si pastrav prajit cu cartofi natur 005angry Idee "spontana"a sotului,dupa ce s-a intors de la cumparaturi!Initial era "planificat"curcan ,de ieri,asa ca n-am ce face,fiindca l-am" dezghetat"...Cand l-am intrebat ,acum ce vrea:curcan sau pastrav?..."Pai faci o combinatie din amandoua"! 001fun De unde rezulta ca iarasi o sa-mi petrec toata ziua la bucatarie 005angry 006conflict

Mesajul a fost editat de către Ramonescu - Sâmbătă, 09 Feb 2013, 12:50

gabitzaData: Duminică, 10 Feb 2013, 11:59 | Mesaj # 43
General-colonel
Premii: 2
pentru ca mi-ati facut pofta, am facut si eu un tort cu ananas!...acum e la frigider, dar sunt curioasa cum mi-a iesit... 020a-pofticios1 ...super reteta, super timp de pregatire!...un blat de tort din comert, o cutie crema "Alba ca zapada", o cutie compot de ananas.............nimic mai simplu!...taiat blatul in trei bucati, insiropat blatul cu zeama din compot, preparat crema conform instructiunilor de pe cutie, pus intre feliile de blat crema si bucati de fructe la greu, la fel si deasupra, si mai la greu 001fun ...aranjat frumos, bagat la frigider!...asteptat vreo trei ore, apoi mancat! 004good 002smile

RamonescuData: Luni, 11 Feb 2013, 20:32 | Mesaj # 44
General-maior
:008rasete2A.Warhol spunea:"I am a deeply superficial person"...that´s what i am lately... 001fun nu ma intere` 001fun ...fu ,nefu.eu "gateam,ma pieptanam...funda ROZ eu imi puneam" 001fun
Azi am cumparat o juma`de pui la rotisor...garnitura am facut-o acasa si tocmai ce am terminat-o...sa v-o "impartasesc"si voua,asadar:
Pe o tava "imbracata"cu folie de alu am pus niste cartofi ,taiati cuburi(din aia cu coaja rosie)deci ,nu i-am mai curatat,ci le-am tras o "spalatura pe cinste",i-am condimentat cu:"vegeta",piper ,putin ulei de masline,si i-am pus la cuptor...
Dupa ce au fost rumeniti,i-am lasat sa se raceasca.
Intre timp,intr-o tigaie am pus putin ulei de masline si o "tona de ustuori"(trebuie sa va spun fetelor ca azi am avut pofta de usturoi.. 001fun si,desi o sa "lesine"toti, maine,..i don t care 014tongue ...contrar "altor dati ...cand ma gandeam numai la altii 005angry 013rolleye ...en fin 013rolleye )
Deci,intr-o tigaie am "calit" vreo 8 catei de usturoi(eu am folosit din aia intregi...8 catei=2 dulai..dupa "socotelile mele" 002smile
Dupa ce s-a rumenit usturioul,am adaugat mult patrunjel proaspat tocat(merge si congelat) si apoi am adaugat cartofii din tava...i-am mai lasat putin sa se "rumeneasca impreuna"...la sfarsit am adaugat niste zeama de lamaie..
Si,cum asta nu ar fi fost de ajuns 001fun :am facut si un "sos"de usturoi ,despre care ,atunci cand il fac,toata lumea ma intreaba cum l-am preparat...si de unde am luat reteta...reteta exista...insa facuta cu albus de ou..si fara unele ingrediente....eu am facut unele schimbari,si iata ce ce mi-a iesit:
Intr-un blender am pus "cativa"(depinde de gust) catei de usturoi,ulei de masline,patrunjel proaspat,galbenus de ou,putin otet balsamic,o lg mustar si am "blenduit"totul,pana a devenit ca o crema,dupa care l-am pus la frigider.
Pentru mine,am "calit"niste legume ,ce aveam in frigider(vinete,dovlecei,ardei,ciuperci,daikon-asta nu l-am vazut la noi,si e a doua oara cand il folosesc, e foarte bun,o combinatie intre ridiche si hrean....si arata ca un morcov,numai ca e mai "gras" 001fun nu ma pricep la descrieri 001fun si alb ca "varul".am facut si o salata verde "pe langa".....

Mesajul a fost editat de către Ramonescu - Luni, 11 Feb 2013, 21:03

jainaData: Luni, 11 Feb 2013, 23:44 | Mesaj # 45
General-locotenent
wow ce ochi superb ai la avatar! aia sunt ochii tai, ramo? caci si tu ii ai albastri, right?

Forum » Teme diverse de discutii » Stil de viata » Ce gatim azi?
Căutare: