De ce vrem sa ne lasam de fumat?!? - Forum

[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Forum » Forum de sprijin acordat celor ce renunta la fumat » Vreau sa renunt la fumat » De ce vrem sa ne lasam de fumat?!? (Liste Pro si Contra fumatului)
De ce vrem sa ne lasam de fumat?!?
marryaData: Luni, 11 Mar 2013, 21:52 | Mesaj # 1
--------AVANSATI-------neFUmatoare de peste 3 luni
Grup: iFUmator
Premii: 1
Reputaţie: 1
Stare: Offline
Bun... Vreau sa cred ca acest topic va veni in ajutorul tuturor fumatoriilor... Sper ca incercand sa fim cat mai sinceri cu noi însine, sa putem sa aflam care sunt cu adevarat motivele pentru care vrem sa renuntam la acest viciu:FUMATUL...
Va invit sa va faceti singuri lista Pro si Contra fumatului.. Anlizati de cate ori este nevoie... Trageti linie mai apoi si vedeti ce e de facut. Puneti prioritatiile in fata, iar mai apoi veniti cu deciziile cele mai bune pentru voi.

Dacă aș fuma doar una aș fi inapoi de unde am plecat...Când m-am lăsat am vrut cu disperare să ajung unde sunt azi

marryaData: Marţi, 12 Mar 2013, 23:34 | Mesaj # 2
--------AVANSATI-------neFUmatoare de peste 3 luni
Premii: 1
Reputaţie: 1
Mama da ce inghesuiala pe aici... 001fun ....
Mda, normal ar fi sa incep eu, ca eu am venit cu ideea... Atunci sa incepem... Eu voi folosi la trecut verbele la lista Pro, pentru ca au existat o data... acum au ramas la stadiul "amintiri" 002smile

Pro:

- adoram sa stau la cafea cate o ora, doua cu tigara in mana
- nu ma puteam imagina fara tigara la un eveniment( nunta, botez, zi de nastere)
- calatoriile cu masina nici nu puteam sa mi le inchipui fara tigari...
- era "remediul" plictiselii;
- imi umpleam timpul liber la munca;
- eram ingrozita la ideea renuntarii... Nu puteam concepe o intalnire familiala fara ...
-

Contra:

-Dorinta de avea un copil
- faptul ca eram dependenta de ele;
- ambitia
- pe undeva sanatatea( dar nu un motiv suficient de puternic... Poate din cauza ca inca nu am apucat sa patesc ceva rau din cauza lor)
- dorinta de a fi stapan pe viata mea
In cateva cuvinte dorinta de a avea un copil, ambitia si recapatarea increderii in mine insami au fost si sunt la baza renuntarii acestui viciu.
Mereu m-am considerat o persoana ambitioasa, incapatanata, curajoasa si invingatoare. De multe ori propriul EU m-a daramat. Singura am clacat, insa m-am ridicat. Motivele sunt certe si sunt suficiente. Ramane sa pastrez ce am castigat si sa ma abtin in continuare....

Dacă aș fuma doar una aș fi inapoi de unde am plecat...Când m-am lăsat am vrut cu disperare să ajung unde sunt azi

RamonescuData: Miercuri, 13 Mar 2013, 12:04 | Mesaj # 3
General-maior
Premii: 0
Reputaţie: 0
002smile
PRO:-ma "relaxeaza"
-dimineata ,automat devin "mai vioaie",si abia astept sa "sar din pat" 001fun
-socializarea e mult mai placuta
-momentele de "criza",nu mai par asa "negre",cand esti invaluit intr-un nor de fum 001fun
-concentrare 001fun
CONTRA:-mirosul urat
-aspectul financiar,avand in vedere ca ,daca stau sa ma gandesc bine,cu banii pe care-i dau pe tigari,in 2 saptamani imi pot cumpara un parfum...sau hai sa zicem 3,daca am si pretentii 001fun ,vad ca preturile parfumurilor care intr-adevar merita atentie,au luat-o "razna"rau de tot... 005angry

010fear Vad ca mai multe "pro",decat "contra"...deocamdata...sigur o sa mai revin pe parcurs cu cate ceva 015wink

jainaData: Miercuri, 13 Mar 2013, 15:06 | Mesaj # 4
General-locotenent
Grup: Administrator
Premii: 0
dupa ce nu am fumat 1 an de zile, nu prea am mai vazut motivele"pro fumat", avand in vedere ca acum am recidivat, motivele "PRO" ar fi:
- momentele de pauza asociate cu relaxare atunci cand muncesti. intotdeauna in aceste pauze, mi-au venit cele mai geniale idei si solutii
- cafeaua si alcoolul, distractia, merg ca unse cu fumatul
- starile de incordare maxima se trec parca mai usor cand iti aprinzi o tigara
- un strop de "glamour"

CONTRA:
- fumatul este O BOALA PSIHICA
- grija de a le avea in permanenta "in stoc" si "la purtator"
- faptul ca imi conduc viata la propriu, punand stapanire pe "neuronii" nostri
- ingradirea fumatorilor, lipsa din ce in ce mai mare a locurilor de fumat

gabitzaData: Miercuri, 13 Mar 2013, 22:45 | Mesaj # 5
General-colonel
Premii: 2
PRO:
- fumez de o viata, asa ma stiu, imi place;
- pauzele sunt placute in compania tigarii, dupa o astfel de pauza intotdeauna plec mai departe, in orice as face, cu mult mai mult avant...as darama si muntii, tigarile imi dau putere!.....si trag tare, cat pot, ca stiu ca vine iar pauza!!! 002smile
- si pentru mine, tigara este ratiunea pentru care ma dau jos din pat dimineata...cel putin acum, cand nu trebuie sa mai alerg cu limba scoasa la servici! 001fun
- mereu am simtit ca momentele dificile trec, parca, mai usor cand fumez!...ma detensioneaza!
- chit ca repet, dar si eu ma concentrez muuuult mai bine si imi vin cele mai bune idei atunci cand scot fum pe nas! 001fun
- din ce in ce mai greu imi vine sa renunt; de multe ori imi spun ca imi place prea mult...atunci gasesc o mie de motive "pentru" si ma gandesc ca nu are rost sa ma stresez... 011no cu toate ca nu imi fac nici un bine...

CONTRA:
- sanatatea imi impune sa las fumatul;
- imi displace la culme mirosul meu si al casei mele;
- pierd mult timp fumand...l-as putea folosi mult mai avantajos;
- cred ca este mai cool sa nu fumezi;
- imi afecteaza serios bugetul;
- m-am simtit foarte bine atunci cand nu am fumat timp de 8 luni, lucru care ma determina sa o iau de la capat cu "lasatul" de fiecare data, in speranta ca va fi pentru totdeauna!

Mesajul a fost editat de către gabitza - Miercuri, 13 Mar 2013, 22:45

Forum » Forum de sprijin acordat celor ce renunta la fumat » Vreau sa renunt la fumat » De ce vrem sa ne lasam de fumat?!? (Liste Pro si Contra fumatului)
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare: